Menu

Rekonstrukce provozní budovy divadla na multifunkční divadelní prostor

 

Stupeň projektu:               studie
Zastavěná plocha:            331,0 m2
Obestavěný prostor:         5.705,3 m3
Místo stavby:                    Praha 5
Hlavní město Praha
Datum:                              2015
Architekt:                          Ondřej Hejda, Martin Rössler

Rekonstrukce promění současný uzavřený a trochu tajemný dům v živé místo, z kterého bude vyzařovat tvůrčí energie činoherních a tanečních představení, místo – které se stane součástí kulturního života Smíchova. Taneční zkušebna bude umístěna v úrovni přízemí, kde bude možné sledovat průběh tanečních zkoušek velkými prosklenými okny sahajícími až těsně nad chodník.

V novém výrazu domu by měl být patrný posun v jeho náplni. Tak jako v minulosti dílny a továrny sídlící v těchto místech postupně ustoupily obytným domům, tak se také dílenský provoz promění v kulturní náplň, úzce spjatou s divadlem. Ze starého domu přejímáme šachovnicový rastr fasády, který se přeneseně projeví pouze jemným členěním fasádního obkladu. Záměrem je zachování technického rázu domu v elegantnější formě. Jinými slovy rádi bychom dům posunuli od montérek k baletním trikotům. V interiéru chápeme prostor čistě účelově, přiznáváme všechny technické rozvody domu, jediným „obytným“ prvkem budou dřevěné vestavné stěny a závěsy kryjící zrcadlovou stěnu. Dřevěná stěna zaplní vždy jednu stěnu zkušebny a ukrývá dveře, vestavné skříně, lavici a sama o sobě je akustickou izolací.

Jednotlivé zkušebny nesou jména barev, které se vždy nějakým způsobem odrazí v interiéru (např. barva podlahy). Prostorová ocelová nástavba na střeše symbolicky doplňuje nízkou hmotu domu, přibližuje se výškou sousedním domům na náměstí a vytváří jim tak hmotově vyvážený protipól. Na její konstrukci bude instalován poutač divadla.